Логін:  
Пароль:  Новини по категоріям
Місто
Район
Політика, Економіка
Надзвичайні події, Кримінал
Культура, Мистецтво
Освіта, Спорт
Статті, Публікації
Інші новини
Календар новин
«  Листопад 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Канали

Слідкуйте за новинами з порталу на головній сторінці Яндекса, додавши віджет.

добавить на Яндекс
Реклама

Новини

Всі новини » Статті, Публікації » 2010 » Листопад » 4


Кам’янецький період життя родини Тулубів (1865-1872)  Олександр Данилович Тулуб та його дружина Марія Олександрівна, котрі приходяться відомій українській письменниці Зінаїді Павлівні Тулуб (1890-1964) дідусем та бабусею, на протязі всього періоду життя цікавилися літературою, історією, мистецтвом. У цьому ж дусі виховували і своїх дітей. Їхній дім, незалежно від того, в якому місті вони жили, завжди вабив літературними вечорами частих гостей: Михайла Драгоманова, Михайла Чалого, Павла Житецького, Миколу Пирогова та багатьох інших видатних суспільно-культурних діячів.

  В Олександра Даниловича було нелегке, коротке, проте досить насичене та яскраве життя. Ще в дитинстві у пошуках науки він пішов пішки із рідної Золотоноші до Києва. Закінчив Першу гімназію із золотою медаллю, потім історико-філологічний факультет університету Святого Володимира, в котрому невдовзі навчалися і його діти. Далі на нього чекала викладацька робота в столичному Інституті шляхетних дівчат [6, c.154]. Пізніше він працював у 2-й Київській гімназії [5; 11]. Був людиною «ліберальних поглядів», тому часто вступав у конфлікти з дирекцією освітніх закладів і чиновництвом.

  Великим другом цієї сім’ї був Микола Іванович Пирогов, відомий хірург та водночас прекрасний педагог. «Ця жвава, користна вчительска діяльність, окрім особистої вдачи нашого батька, частиною була в зв’язку з духом часу – з 60-тими роками, часом окремого пробудження громадських настроїв, які прагнули тоді, щоб кожна культурна людина найширше розливала навкруги себе світ правди та знання. Мала тут значіння, безумовно, і чарівна постать Н.І. Пірогова. Вона, як сонце, навкруги себе розкидала проміння. І бажалось кожному втілити в життя ті високі педагогічні заповіти, які геніальний Пірогов з таким запальним переконанням прекладав на увагу педагогів в низці своїх блискучих промов та літературних праць… − писав у своїх спогадах Олександр Тулуб, молодший син О.Д. Тулуба. – Як відомо Пірогов куратором Київської шкільної округи пробув тільки 3 роки – з р. 1858 по 1861. Ці три роки в душі нашого батька залишили ніколи незабутні враження…» [13, арк.6-7]. Коли Пирогова було знято з посади за надмірний «лібералізм» думок, від нього відвернулося багато друзів та знайомих, але аж ніяк не подружжя Тулубів. Через свою прямолінійність та прихильність до Миколи Івановича та його громадських та педагогічних ідеалів, які Олександр Данилович ніколи не приховував, у нього виникли неприємності на роботі.

  О.Д. Тулуб почав помічати, що «начальство взяло його на увагу, що за ним стежать і що одне необережне слово може що-дня його згубити…» [13, арк.7]. При таких умовах працювати було важко, а тим більше спілкуватися зі своїми колегами. У 1861 році куратор округи пропонує йому посаду інспектора Кам’янець-Подільської гімназії. ... [ читати повну версію ]

Комарова Ольга
Кам'янець-Подільський історичний

Додав(ла): -ljova- | Переглядів: 608
Коментарів: 0


Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Підприємства

  Ешер, ресторан
  Педагогічний ліцей-інтернат
  Мілена, кафе
  КредоБанк
  OVB Allfinanz Ukraine

Оголошення

  Дизайн інтер'єру Кам’янець-Подільський
  ТУР-ВІДПУСТКА “6 ДНІВ У ЗИМОВИХ КАРПАТАХ”(вар...
  Жалюзі, ролети Кам’янець-Подільський
  Участок 0, 81 га в Камянце-Подольском
  Узаконення земельних ділянок в Кам’янець-Поді...

Коментарі

  Магазин - це кошмар. Купили телефон Lenovo, ц...
911 комп`ютерна техніка
  яка ціна Iphone 5? і чи можна взяти в кредит ...
911 комп`ютерна техніка
  У вас є Lenovo A528?
911 комп`ютерна техніка
  Відпочивали в серпні. Дорога - жах, краще їха...
Сонячна Долина, садиба смт Стара Ушиця
  03849 3-12-51
Автовокзал Кам'янець-Подільський
Copyright Kam-Pod.in.ua © 2008-2018.


При використанні матеріалів сайту, гіпер-посилання на kam-pod.in.ua обов'язкове.