Від кам’янецької округи – до Кам’янець-Подільського району - 12 Лютого 2013 - Статті, Публікації - НОВИНИ - Портал живого міста Kam-Pod.in.ua м. Кам'янець-Подільський
Логін:  
Пароль:  Новини по категоріям
Місто
Район
Політика, Економіка
Надзвичайні події, Кримінал
Культура, Мистецтво
Освіта, Спорт
Статті, Публікації
Інші новини
Календар новин
«  Лютий 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
Канали

Слідкуйте за новинами з порталу на головній сторінці Яндекса, додавши віджет.

добавить на Яндекс
Реклама

Новини

Всі новини » Статті, Публікації » 2013 » Лютий » 12


Від кам’янецької округи – до Кам’янець-Подільського району

  За 90 років з невеликої адміністративно-територіальної одиниці площею 166 кв.км Кам’янець-Подільський район перетворився на найбільший за територією і кількістю населених пунктів район Хмельниччини.

  Нині його територія становить 1540 квадратних кілометрів, площа – 153815,5 га, в т.ч. сільгоспугідь – 10069,3, лісів і лісонасаджень – 24604,7, водного фонду – 6750 га. Головною водною артерією краю є ріка Дністер із сімома значними притоками-річками: Збруч, Жванчик, Смотрич, Мукша, Тернава, Студениця, Ушиця.

  Нині в районі нараховується 121 село та селище міського типу Стара Ушиця, 42 сільських та одна селищна рада.

  Сучасна територія району на різних історичних етапах формувалася з частин ліквідованих Жванецького, Маківського, Китайгородського, Орининського, Староушицького і Смотрицького районів.

  Датою заснування Кам’янець-Подільського району можна вважати 7 березня 1923 р., коли в зв’язку з ліквідацією в Україні повітів і волостей, була створена Кам’янецька округа. На час утворення ця адмінодиниця поділялася на 17 районів, серед них: Довжецький, Жванецький, Китай-Городський, Маківський, Орининський, Смотричеський, Старо-Ушицький райони, на основі яких у ході постійних адміністративно-територіальних перетасувань у часи СРСР і утворився сучасний Кам’янець-Подільський район.

  Основою, навколо якої робилися ці перетасування, став Довжецький район, створений того ж 7 березня 1923 року. Тож відлік історії сучасної Кам’янеччини й ведеться саме від Довжецького району, до складу якого увійшли території Довжоцької та Рихтівської волостей, більша частина Баговицької та незначна кількість сіл Орининської волості.

  Наступний етап історії нашого району розпочинається 4 грудня 1928 р., коли постановою Президії ВУЦВК Довжецький район поглинув Жванецький і частину Маківського районів та був перейменований на Кам’янецький.

  Через шість років Кам’янецький район значно укрупнюється: 31 липня 1934 р. до його складу передаються 19 сільських рад Староушицького району. Проте наприкінці цього ж року відбувається ще одне адміністративно-територіальне перетворення: Кам’янецький район ліквідовують, а його територію та районні установи підпорядковують Кам’янець-Подільській міській раді. Де-факто район існував, де-юре – його не було.

  Незадовго до початку Другої світової війни (28 червня 1939 р.) Президія Верховної Ради УРСР відновила Довжоцький район з центром у с.Довжок. Ця назва зберігалася аж до 10 липня 1944 р., коли район остаточно набуває сучасної назви – Кам’янець-Подільський район із незмінним центром – містом Кам’янцем-Подільським.

  1946 р. у зв’язку з перейменуванням населених пунктів з мапи району зникли древні історичні назви – Великі та Малі Вірмени, Вірменські Хутори, Татариски.

  У вересні 1959 р. до складу Кам’янець-Подільського району увійшли частини ліквідованих територій у результаті чергового укрупнення районів в Україні – Орининського і Староушицького.

  Процес формування територіальних меж району тривав аж до 4 січня 1965 р., коли Указом Президії Верховної Ради УРСР остаточно було сформовано сучасну територію Кам’янець-Подільського району. Відтоді його територія залишається незмінною адміністративно-територіальною одиницею.

  Поряд з цим відбувалися численні перетворення у внутрішньотериторіальному устрої району: укрупнення, розукрупнення сільських рад; перенесення центрів сільських рад з одного населеного пункту в інший; перейменування; об’єднання населених пунктів з іншими поселеннями; включення населених пунктів у смугу міста або вилучення їх з облікових даних.

  Так, 1981 р. під водами Дністровського водосховища зникла низка історичних населених пунктів. Серед них – давня столиця краю Бакота, містечко Студениця, село Лука-Врубловецька, де було виявлено одну з найдавніших в Україні стоянку первісних людей.

  У процесі адміністративно-територіальних реформ їх основні принципи не завжди дотримувалися. Це приводило до утворення надто великих сільських рад з багатьма населеними пунктами, котрі розташовувалися на значній відстані від адміністративного центру сільської ради.

  Так, протягом 1990-1996 рр. у зв’язку з розукрупненням восьми сільських рад відновлено Подільську, Думанівську, Княжпільську, Заліську Другу, Нефедівську, Пановецьку, Абрикосівську, Зіньковецьку, утворено Кам’янську сільські ради.

  17 серпня 2000 року Кам’янець-Подільський район отримав офіційний символ  – герб району, автором якого є відомий історик, голова Українського геральдичного товариства Андрій Гречило.

  Офіційний символ району – це щит із його гербом, вписаний у вінок із золотих колосків, зеленого листя дуба та гілочки ялини, перевитих синьою стрічкою із золотим написом «Кам’янець-Подільський район», вгорі щит увінчаний стилізованим фрагментом стіни Старої фортеці. Колосся підкреслює сільськогосподарську спеціалізацію району, листя дуба та гілка ялини вказують на мішану місцеву рослинність, а фрагмент Старої фортеці символізує цю відому пам’ятку історії та архітектури.

  Тож, як бачимо, за 90 років історія Кам’янець-Подільського району зазнала й довжезної низки адміністративно-територіальних перетворень і потрясінь, пов’язаних із зникненням населених пунктів і сільрад, однак хочеться вірити, що найкращі сторінки новітньої історії нашого краю – попереду. І нам з вами їх творити!

Тетяна ДЄВІНА
Край Кам'янецький

Додав(ла): -ljova- | Переглядів: 669
Коментарів: 0


Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Підприємства

  Crazy Network, комп'ютерна мережа
  Глорія, салон весільних та вечірніх суконь
  Бронювання готелів
  Дельта Банк
  Твоє Місто, рекламна агенція

Оголошення

  Житловий комплекс по вул. Уральська, 14. ІІІ ...
  Відкрити замок дверей Кам'янець-Подільськ...
  Візи, робота в Польщі
  Термінова реєстрація у Візові центри Польщі! ...
  Купить бетон Каменец-Подольский, цена, с дост...

Коментарі

  Магазин - це кошмар. Купили телефон Lenovo, ц...
911 комп`ютерна техніка
  яка ціна Iphone 5? і чи можна взяти в кредит ...
911 комп`ютерна техніка
  У вас є Lenovo A528?
911 комп`ютерна техніка
  Відпочивали в серпні. Дорога - жах, краще їха...
Сонячна Долина, садиба смт Стара Ушиця
  03849 3-12-51
Автовокзал Кам'янець-Подільський
Copyright Kam-Pod.in.ua © 2008-2017.


При використанні матеріалів сайту, гіпер-посилання на kam-pod.in.ua обов'язкове.